• Koniec je Vám všetkým známy,
          za ľavý bok bol povesený,
          na hák ostrý nabrúsený.
          Predtým v moci pánov vzbudil pocit strachu,
          no zabudnite na legendu o rozsypanom hrachu.
          Kto bol Juraj Jánošík? Ak to nevieš, spýtaj sa našich prvákov.
        • Región Spiš

• Región Spiš nachádzajúci sa v Prešovskom kraji na severe Slovenska najviac zaujal našich piatakov. Nezostali však len pri záujme, dali hlavy do kopy a s pomocu triednej učiteľky pripravili pre ostatných žiakov poznávaciu cestu regiónom, v ktorej nechýbali súťaže, povesti z regiónu, informácie, spišské nárečie a, samozrejme, na našu veľkú radosť, ani ochutnávska tradičných spišských párok.

Ak si chceš overiť svoje vedomosti v oblasti polohy slovenských regiónov, klikni na link:

• Región Orava

• Ani región Orava nezostal nepovšimnutý. Siahli po ňom naši šiestaci. Vďaka ich šikovnosti a tvorivosti sme sa dozvedeli o regióne rôzne zaujímavosti, vypočuli si pieseň Na Orave dobre v podaní šiestackych dievok, videli pravú oravskú veľkonočnú oblievačku a , samozrejme, ochutnali regionálny skost: oravskú slaninku.

• Región Trnava

• Srdcu najbližším regiónom pre deviatakov je práve ten, v ktorom žijeme. Z ich programu sme sa vtipnou formou dozvedeli o významných budovách v Trnave, zistili, prečo vlastne Trnaváci všade hovoria hlásku dz, ako je to s futbalovou rivalitou SPARTAK-SLOVAN, nechýbali ani pravé trnvské klebety na trhu, no a na záver nás uhostili tradičnou paprikovou pomazánkou.

• Košický región

• Na východ krajiny nás zobrali na poznávaciu cestu ôsmaci. Dozvedeli sme sa o významných pamiatkach regiónu, pobavili nás vtipmi Andera z Košíc, súťažou medzi triedami z tunajšieho nárečia, no a rozlúčili sa s nami, ako inak, než tradične: vlastnoručne pečeným chcebíkom, ktorý nám  rozvoniaval po škole, soľou a kapurkovou.

• Región Liptov

• Do jedného z najkrajších a pre turistov najpríťažlivejších kútov Slovenska- Liptova- sme prijali pozvanie od žiakov 7. ročníka. Prostredníctvom obrázkovej prezentácie nás oboznámili s históriou, významnými osobnosťami, tradičnými jedlamia nárečím tohto regiónu. V krátkych vtipných scénkach nám predstavili typický kolorit Liptova- pasúce sa ovečiky či stretnutie turistov s medveďom. Vedomosti žiakov otestoval krátky kvíz. Záver patril ochutnávke- podávali sa tradičné liptovské korbáčiky,           pareničky, oštiepky.

• Bratislavský región

• Ani región v okolí nášho hlavného mesta nezostal nepovšimnutý. Menil sa na kultúrny zážitok pod taktovkou našich tretiakov. Povesť o Bratislavskom hrade nám naživo stvárnili, a nielen to, ukázali dominanty hlavného mesta, či ako sa vlastne drží stráž pred prezidentským palácom.

• Keď sa povie Skalica, okrem vína mnohých určite hneď napadne Skalický trdelník - sladká špecialita z kysnutého cesta s vlašskými orechmi. Nielen to, ale i množstvo zaujímavostí, zlákalo našich druhákov k tomu, aby si vybrali práve tento záhorácky región. V ich podaní sme si vypočuli záhorácke vtipy, preplavili sme Baťov kanál, pochutili na Skalickom trdelníku.
        • Ľudové tradície kopaničiarskeho kraja učarovali našim štvrtákom. Rázovitý kroj, chlapci v klobúkoch, za nôty piesne Tenká som ja, tenučká, vytvorili tú správnu Myjavskú atmosféru. No nie len to, pri drápačkách sme si vypočuli nejednu strašidelnú historku a spoznali rozdiel Trnavského a Myjavského nárečia. No a ako už býva zvykom, maškrtili sme na slivkovom koláči.